GAP Bölgesi Melek Yatırımcılık Sertifikamızı Teslim Aldık!

Dünyada 55 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan Melek Yatırımcı pazarına GAP Bölgesi dahil oldu. Karacadağ Kalkınma Ajansı, İpek Yolu Kalkınma Ajansı, Dicle Kalkınma Ajansı ve GAP İdaresi iş birliğiyle Diyarbakır’da GAP BAN (GAP Melek Yatırım Ağı) Protokolü imzalandı. İmza törenine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Dr. Hakan Ertürk, Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) Başkanı Baybars Altuntaş, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri. Dr. Hasan Maral, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri, iş insanları ve sertifika almaya hak kazananlar ile çok sayıda davetli katıldı. Sertifikamızı Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf Özel teslim aldı.

İmza töreninde konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Güneydoğu Anadolu Melek Yatırım Ağının kurulmasını ve bölgeyi kapsayan yenilikçi bir bakış açısıyla yatırım kavramının ve girişimci anlayışının tarihi bir dönüm noktasına tanıklık ediyoruz. Şüphesiz bugün başlatacağımız ve Güneydoğu Melek Yatırım Ağı ile bir anlamda altyapısını başlatacağımız süreç, kalkınma ve gelişme adına dünyanın diliyle ve iletişimiyle buluşmamız demek olacak. Girişimcilik kavramına yeni bir bakış açısı ve çağdaş bir yorum getirmemiz demek olacak. Böylece dünya ile bütünleşmemizin hem girişimcilik hem yenilikçilik hem de ekonomik anlamda sürdürülebilirlik boyutunda bugüne kadar eksik kalan bir yanımızı tamamlamış olacağız. Buna ihtiyacımız var. Bugün değişen dünyada bu değişimi anlamak, değişimin kavram ve kodları ile buluşmak ve şüphesiz aynı dilde muhataplarımıza ulaşmak lazım. Bu masanın taraflarında hem devletimizin ve kamu yönetimimizin tüm paydaşları var hem sivil ve sosyal kesimin ve reel sektörün paydaşları var. Bu kapsamda Genç fikirlerin, genç güven verici projelerin desteklenmesini hedefliyoruz” dedi.

GAP İdaresi Başkan Sadrettin Karahocagil, “Melek Yatırımcılık konusunda tüm tarafların bugün bir arada olmasını çok önemsiyorum. Kalkınma Ajanslarıyla şu ana kadar ciddi projeleri hayata geçirdik. Bölgemizin Melek Yatırımcılığın yeni yükselen yıldızı olacağına inanıyorum” dedi

Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) Başkanı Baybars Altuntaş, “Dünyada Melek Yatırımcılar başta Amerika ve Avrupa olmak üzere önemli yatırımların hayata geçmesini sağlıyor. Bugün kurulacak ağ, Kalkınma Ajansları arasında Hollanda’nın ardından kurulan ikinci ağ olacak. Türkiye’de Kalkınma Ajansları iş birliğiyle kurulan tek ağ olma özelliğini taşıyacak. Özellikle üniversite öğrencilerinin ortaya koyduğu fikirlerin yakın zamanda hayata geçmesini sağlayacaktır. Sadece bölge insanı değil aynı zamanda yabancı yatırımcıların bölgeye gelmesine ön ayak olacak, ortak yatırımların önü açılacaktır” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Dr. Hakan Ertürk şunları söyledi: “Amacımız dinamik ve sürdürülebilir kalkınma modellerini ekonomiye kazandırmak. Kamu olarak Melek Yatırımcılığı çok önemsiyoruz. Dünyada hızla büyüyen Melek Yatırımcılık kavramından ülke olarak kendi payımıza düşeni almak istiyoruz. Mevzuatımız dünyadaki benzerlerine göre en avantajlı olanakları barından şu an mevzuat özelliğini taşıyor. GAP Bölgesi’nin Kalkınma Ajansları GAP İdaresi iş birliğiyle bu ağı kurması, yeni girişimcilerin yıllarca beklediği kaynak ve network ihtiyacını karşılayacaktır.”

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise şunları söyledi: “GAP Bölgesi gerek genç nüfus gerekse girişimcilik ortamı açısından uygun birortam. Bölgemizin geleceğine olan inancımız ve vizyonumuz Melek Yatırım Ağını oluşturmamızı gerekli kıldı. Artık GAP Bölgesi’ndeki iş insanları ile sermaye arayışında olan gençlerimizi buluşturan bir platforma kavuşmuş olduk.”

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz GAP Bölgesinin olarak dünyada hızla büyüyen Melek Yatırımcı ağına dahil olmasının bölge için önemli fırsatlar sunacağını söylediler. İmza törenin ardından Diyarbakır’da düzenlenen iki günlük Melek Yatırımcı Sertifika Programına katılan katılımcılara sertifikaları takdim edildi.